Rękodzieło jest moją pasją, radością, a także sposobem wyrażania siebie i przepisem na życie... Będzie mi miło, gdy zostawisz po sobie komentarz:)

niedziela, 15 marca 2015

DIY - Talerz z reliefami i złoceniami

Co prawda Wielkanoc za pasem, ale tym razem nie będzie kursu z jajem. Będzie za to przepis na ceramiczny, złocony talerz z reliefem i z wiosennym motywem. Złocenia trochę spatynujemy by charakterem odpowiadały motywowi. Trochę pracy przed nami, zatem - do dzieła!


Zaczynamy oczywiście od nałożenia podkładu. Nasz talerz jest z ceramiki biskwitowej, która jest porowata, dlatego musimy go przed zdobieniem zagruntować. Używam do tego akrylowej bazy To-Do. Jest dobrze kryjąca i świetnie zaizoluje nam podłoże.


Po wyschnięciu możemy talerz pomalować farbami. Ja tym razem wybrałam farby kredowe DecoArt z serii Americana Decor, w kolorach Relic (to ten ciemny szary) i Everlasting (to biały). Ponieważ farby rewelacyjnie kryją, wystarczy nam nałożenie po jednej warstwie. Zaczynamy od koloru szarego. Następnie jak farba wyschnie nakładamy biel, skośnym pędzlem, korygując ewentualne nierówności.


Tak wygląda pomalowany talerz.


Kolejnym etapem będzie nałożenie konturówki. Chcę by dość mocno odstawała od talerza i była mocno wyrazista. Dlatego użyję konturówki 3D Color firmy Efco, dzięki której uzyskam grubsze reliefy. Decydując się na wzór wykorzystam fabryczne zdobienie na talerzu.


W trakcie czekania aż konturówka wyschnie przygotujemy motywy. Tym razem będą one z papieru ryżowego. Naszym tłem będą napisy, a na nich nakleimy gniazdo, jaskółki (no wiem, że to nie ich gniazdo, ale fajnie się razem komponują) i kwitnącą gałązkę. Wszystko co nakleimy na napisy musi być dokładnie wycięte, ponieważ tło bardzo by się odznaczało.


Klejenie zaczynam od napisów, następnie przykleję gniazdo i pozostałe elementy. Do klejenia używam miękkiego pędzla i dedykowanego kleju do dekupażu (w tym przypadku będzie to matowy klej firmy DecoArt).


Kolejny etap to podmalowanie motywów. Robimy to po to, by scalić ze sobą poszczególne fragmenty i by nadać pracy głębi. Cieniowania będą bardzo delikatne, by nie zdominowały bogatej i tak kompozycji. Do malowania użyję cieniutkich pędzelków i opóźniacza do farb akrylowych, który pozwoli na dłuższą pracę z farbami i nada im transparentności.


Wreszcie przyszła pora na złocenia. Nie będziemy dziś używać prawdziwego złota, bo jest bardzo drogie, do naszego projektu w zupełności wystarczy szlagmetal, który przykleimy specjalnym klejem - mikstionem. Klej ma barwę mleczną, ale po wyschnięciu zrobi się bezbarwny. Musimy nadzorować wysychanie kleju, by go nie przesuszyć, bo wtedy płatki nie będą się dobrze trzymać. Klej musi być lekko lepki i nałożymy go czystym, suchym i miękkim pędzlem.


Następnie kawałek po kawałku przykładamy folię do złoceń i dociskamy szerokim suchym pędzlem.


Następnie na granicy motywu z napisami i folii robimy ozdobny szlaczek cienką konturówką.


Ponieważ oryginalny kolor płatków złota wręcz "bije po oczach" i sprawia, że talerz jest mocno odpustowy, musimy go trochę spatynować. Przed patynowaniem zabezpieczamy płatki złota odpowiednim lakierem do złoceń i czekamy aż lakier wyschnie. Moje postarzenia będą malowane patynami - bitum w kolorze ciemnego brązu i zieloną patyną z Efco. Preparaty nanosimy w takich ilościach aż uzyskamy zadowalający nas efekt. Możemy to robić szmatką, palcami, pędzlami lub zwykłą gąbką. Jest to naprawdę fajna zabawa, dlatego zachęcam Was do eksperymentów.


Na koniec musimy całość dobrze zabezpieczyć lakierem by uzyskać piękną błyszczącą powierzchnię. To zadanie bardzo nam ułatwi lakier szklący. W tym projekcie użyłam lakieru Triple Thick w sprayu, ze względu na nierówną powierzchnię od reliefów.




Mam nadzieję, że kursik zainspiruje Was do stworzenia niezwykłych ozdób z wykorzystaniem złoceń:) 
Pozdrawiam Was serdecznie,
Katarzyna

19 komentarzy:

  1. Kasiu rewelacyjny kursie. Dziękuję

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetny kursik! Nie jestem fanką złoceń, ale ten talerz mi się bardzo podoba.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj Limarose i dziękuję:) Tym bardziej mi miło, skoro nie przepadasz za złoceniami;) Pozdrawiam:)

      Usuń
  3. Wow! Jak pięknie! Zapisuję, może kiedyś odważę się wykonać :-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Burano - odważ się:) To naprawdę fajna zabawa! I koniecznie pochwal się efektami - z przyjemnością popodziwiam:) Pozdrawiam serdecznie;)

      Usuń
  4. Dzięki! Jak zawsze -perfect! :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Cieszę się bardzo, że kursik się Wam spodobał:) Dziękuję też serdecznie za Wasze komentarze:)

    OdpowiedzUsuń
  6. Super kursik, pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  7. Świetny kursik i profesjonalnie przedstawiony. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  8. Jak dla mnie bomba!!! Pogratulować !

    OdpowiedzUsuń
  9. Super efekt, a talerz szkli się niesamowicie :)

    OdpowiedzUsuń
  10. Dziękuję raz jeszcze za tyle miłych słów:) Ja również Was pozdrawiam serdecznie:)

    OdpowiedzUsuń
  11. Bardzo profesjonalny kursik. Pięknie dziękuję.

    OdpowiedzUsuń
  12. Fajny kurs. Piękny talerz.

    OdpowiedzUsuń
  13. Piękny! Ciekawy instruktaż. Podoba mi się.

    OdpowiedzUsuń
  14. Podoba mi się taki talerz. Ten kurs też jest ciekawy;-)

    OdpowiedzUsuń