Rękodzieło jest moją pasją, radością, a także sposobem wyrażania siebie i przepisem na życie... Będzie mi miło, gdy zostawisz po sobie komentarz:)

poniedziałek, 20 kwietnia 2009

Kursowania...

...dalszy ciąg:) Dziś garść przydatnych informacji na temat farb:)

ABC Decoupage
Część trzecia - Czym malować?

Rozpoczynając swoją przygodę z decoupage zapewne każdy z nas zastanawiał się jakie materiały wybrać, które będą najlepiej się nadawać do tego celu, czym malować... Zwłaszcza, że w chwili obecnej wybór jest przeogromny. Z tego artykułu nie dowiecie się jaką firmę wybrać i która jest najlepsza. Nie będę Was zachęcać do kupna konkretnych produktów. Powiem tylko jaki rodzaj farb jest najbardziej polecany i dlaczego.

Zabierając się za zdobienie przedmiotów zależy nam by nasza praca długi czas mogła cieszyć nasze oczy, miała trwałe i żywe kolory, a malując nie chcemy siedzieć w oparach rozpuszczalników. Malowanie ma sprawiać przyjemność i być łatwe, a czyszczenie narzędzi niekłopotliwe. Dlatego zachęcam do sięgnięcia po farby akrylowe.

W uproszczeniu można powiedzieć, że farby te to mieszanina pigmentów związanych poliakrylową żywicą syntetyczną oraz składników mineralnych i wypełniaczy, które wydatnie zwiększają objętość farby. Ze względu na właściwości akryli można je określić jako farby prawie idealne. Są bowiem rozpuszczalne w wodzie, szybko schną i można je nakładać zarówno w postaci kryjących warstw jak i laserunkowo. Ta ostatnia właściwość jest niezwykle przydatna przy cieniowaniu. Gdy wyschną, farby te stają się odporne na działanie wody i światła, a ich barwy – co niezwykle ważne - są jednakowo jaskrawe na mokro i po wyschnięciu. Właśnie dzięki temu są bardziej odpowiednie niż farby plakatowe czy tempery, których barwa jest żywa właściwie tylko w trakcie aplikacji. Poza tym akryle z powodzeniem nadają się do nanoszenia na większość dekorowanych powierzchni, takich jak drewno, papier, karton, tektura, tworzywa sztuczne, płótno, mdf, terrakota, gips czy też - po odpowiednim przygotowaniu - metale. Możemy nimi malować pędzlami, wałkami, gąbkami bądź szpachlami. Nie są to jednak farby idealne, ponieważ szybkie schnięcie (czyli to co z jednej strony jest zaletą) utrudnia wykonanie cieniowania. Dlatego by sobie to ułatwić używamy mediów opóźniających schnięcie farby i nadających jej transparentność. Ze względu na swój skład, nawet spory dodatek medium do cieniowań nie rozbija struktury farby, dzięki czemu po wyschnięciu nadal jest ona wodoodporna, w przeciwieństwie do nadmiernego dodatku wody. W zależności od wyboru odpowiedniego rodzaju medium możemy także zmieniać przyczepność farb akrylowych, a tym samym używać ich w dekoracji przedmiotów, których malowanie byłoby trudne bądź wręcz niemożliwe bez medium, takich jak świece, szkliwiona ceramika, szkła czy tekstylia. Możemy je zagęszczać, rozrzedzać bądź nadawać właściwości past strukturalnych. Dają się też łatwo modyfikować, dzięki czemu bez problemu zmienimy je w farby perłowe, brokatowe, fluorescencyjne albo nawet w patynę. Wszystko zależy od naszych potrzeb i… wyobraźni.

Do zdobienia techniką decoupage’u najlepiej sprawdzają się farby artystyczne, bądź hobbystyczne, gdyż mają optymalną gęstość, zapewniają dobre krycie i - co dla nas istotne - odpowiednio (w sposób oczekiwany) reagują z pozostałymi preparatami przeznaczonymi do decoupage’u, w szczególności z preparatami do tworzenia krakelury, czyli tak zwanych „spękań”. Nie jest to jednak wcale tak oczywiste w przypadku farb z marketów budowlanych.

Najczęstszym błędem jaki popełniają osoby początkujące jest wybór emulsji do ścian jako farby do dekoracji drewna czy metalu itp., czyli w tym wypadku produktu z definicji o innym przeznaczeniu niż potrzebujemy. Generalnie farby z marketów budowlanych są alternatywą (ze względu na niską cenę) dla farb artystycznych czy hobbystycznych, jednak często (zwłaszcza u osób początkujących) odbija się to na jakości wykonanych prac. Farb z marketów często używamy wtedy, gdy zamierzamy zdobić naprawdę duże powierzchnie, jak szafy, parawany, drzwi czy większe meble. Wówczas możemy zaopatrzyć się w produkt, który jest do nich dedykowany, czyli np. w emalię do drewna i metalu. Pamiętajmy jednak, że farby marketowe różnią się od hobbystycznych, dają bardziej gumowe wykończenie, mają inny skład, inną gęstość i mogą inaczej reagować w kontakcie z pozostałymi preparatami/mediami do decoupage, gdyż nie są produkowane z myślą o tej technice. W zupełności wystarczy jeśli ograniczymy się do wyboru większej pojemności farby w kolorze białym (bądź ecru i czarnym, bo tych właśnie kolorów używamy najczęściej), wszystkie pozostałe kolory uzyskamy mieszając podstawowe kolory farb, pomoże nam w tym znajomość koła barw.

Ponieważ po wyschnięciu akryle tworzą wodoodporną powłokę musimy pamiętać by nie zostawiać pędzli z farbą, starannie myjemy je na bieżąco lub wkładamy do pojemnika z wodą. W przeciwnym razie zaschnięta farba może być trudna albo wręcz niemożliwa do usunięcia z włosia, a pędzel krócej będzie nam służył. Z tego samego powodu, przed malowaniem, należy też odpowiednio zabezpieczyć naszą odzież wierzchnią, na przykład ubierając fartuch ochronny.

Podsumowując - do decoupage’u używamy farb akrylowych. Wybieramy je ze względu na to, że są uniwersalne, łatwe w aplikacji i dają wiele możliwości zastosowania, a po skończonej pracy pędzle i narzędzia czyścimy po prostu wodą z dodatkiem mydła.


Niniejszy artykuł stanowi moją własność i nie może być kopiowany, rozpowszechniany ani wykorzystywany w jakiejkolwiek formie bez mojej pisemnej zgody.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz