Rękodzieło jest moją pasją, radością, a także sposobem wyrażania siebie i przepisem na życie... Będzie mi miło, gdy zostawisz po sobie komentarz:)

poniedziałek, 30 marca 2009

ABC Decoupage

Ponieważ sporo osób tu zagląda, a nie wszyscy znają decoupage, chciałabym im przybliżyć tę technikę dekoracji. Być może dzięki temu ktoś spróbuje samodzielnie coś okleić i zobaczy jaką to daje satysfakcję, gdy w sumie w prosty sposób banalna z pozoru rzecz czy stary zniszczony przedmiot zmieni się w coś nietuzinkowego:)

ABC Decoupage
Część pierwsza - Od czego zacząć?

Zacznijmy może od wytłumaczenia czym jest decoupage - słowo to pochodzi z języka francuskiego i oznacza wycinanie, wycinankę.
W wielkim skrócie jest to po prostu technika zdobienia różnych przedmiotów papierem. Przy pomocy odpowiedniego kleju i pędzla, starannie wycięty (choć zdarza się, że i wyrwany) papierowy motyw naklejamy praktycznie na dowolną powierzchnię. Może to być zarówno drewno, mdf, sklejka, plastik, tektura, tkanina, ceramika, szkło, metal czy blejtram, świece, a nawet... ściana:) Wszystko zależy od naszej wyobraźni i tego czym dysponujemy.

Gdy po raz pierwszy stykamy się z techniką decoupage oczarowani jesteśmy niesamowitymi możliwościami jakie nam daje. Najchętniej od razu wszystkim albo przynajmniej większości przeciętnych przedmiotów w naszym najbliższym otoczeniu nadalibyśmy nowy, oryginalny wygląd. Oczami wyobraźni już widzimy te wszystkie niezwykłe meble, bibeloty czy przedmioty codziennego użytku. Kształtem te same co wcześniej, a w jakże innej, niepowtarzalnej szacie. Jedyne w swoim rodzaju. Już, już aż rwiemy się do pracy! I nagle pojawia się dylemat. Od czego zacząć te magiczne przemiany?

Ponieważ to dopiero początki naszej przygody postarajmy się zrobić prostą, klasyczną pracę, bez zbędnych ozdób, cieniowań czy spękań, na płaskiej i niedużej powierzchni. Niech będzie to na przykład deseczka na zapiski, obrazek czy lusterko. Najlepiej z drewna, gdyż łatwo się na nim pracuje. Zanim jednak zaczniemy zdobić papierem musimy najpierw nasz drewniany przedmiot odpowiednio przygotować – przeszlifować papierem ściernym, dobrze odpylić, pokryć podkładem do drewna, a następnie znowu lekko przeszlifować i odpylić. Dzięki temu uzyskamy gładką powierzchnię, którą łatwiej nam będzie dekorować.
Następnie nałóżmy wybrany (najlepiej jasny) odcień hobbystycznej albo artystycznej farby akrylowej i poczekajmy aż dobrze wyschnie. Nie musimy od razu kupować farb w całej gamie kolorów, na początek wystarczy nam farba biała bądź ecru. Gdy przewidujemy, że malowanie nas wciągnie możemy dodatkowo dokupić kolory podstawowe (żółcień, purpurę i błękit cyjanowy) oraz czerń. Z takim zestawem, po odpowiednim wymieszaniu, będziemy w stanie otrzymać dowolny odcień farby.
Z bogatej gamy papierów wybierzmy odpowiadający nam tradycyjny papier do decoupage. O wiele łatwiej się z nim pracuje niż z papierową serwetką, ponieważ nie marszczy się i nie rwie w niewprawnej ręce jak ona. A przecież nie chcemy się zniechęcić:)
Do wycięcia motywów posłużą nam nożyczki z cienkimi ostrzami i ostrymi końcówkami lub nóż do papieru. Pamiętajmy by motyw był starannie wycięty, zwracając szczególną uwagę na to by nie zostawiać obwódek w kolorze tła wokół motywów, ale jednocześnie nie obcinać zanadto samych motywów (cięcie powinno być wykonane możliwie najbliżej granicy wzoru). Po wycięciu ułóżmy z wybranych elementów ciekawą kompozycję. Jeżeli mamy z tym trudności, kierujmy się swoją intuicją oraz wybierajmy niewielką liczbę wzorów. Pomocne w tym wypadku bywają także podręczniki na temat tworzenia kompozycji i podstaw malarstwa.
By móc przykleić wycięty uprzednio papier potrzebny nam będzie klej do decoupage. Wiele firm ma w swojej ofercie niezbędne preparaty w większych i mniejszych pojemnościach. Te ostatnie są właśnie z myślą o początkujących osobach, jak również o tych, którzy sporadycznie zajmują się techniką decoupage i robią niewiele prac. Dobrym wyborem będzie dedykowany klej do decoupage, gdyż nie wymaga on rozcieńczania i można go aplikować wprost z opakowania. Zanim jednak nakleimy nasze motywy musimy zmoczyć papier by łatwiej dopasował się do powierzchni i dobrze nasiąknął klejem. Wystarczy, że na chwilę umieścimy wycięte elementy w miseczce z wodą, a następnie osuszymy je lekko papierowym ręcznikiem. Podczas klejenia pamiętajmy o dokładnym posmarowaniu motywów klejem od spodu, dociśnięciu ich do dekorowanej powierzchni i pokryciu warstwą kleju z wierzchu. Gdy praca będzie całkowicie sucha, na zakończenie polakierujmy ją lakierem, na przykład akrylowym, dla lepszej ochrony.

Kiedy nabierzemy już wprawy w wycinaniu, klejeniu i malowaniu możemy śmiało sięgnąć do całej gamy rozmaitych preparatów (jak crackle, media, patyny, pasty czy preparaty do złoceń) by bogacić i wciąż ulepszać swój warsztat.


Niniejszy artykuł stanowi moją własność i nie może być kopiowany, rozpowszechniany ani wykorzystywany w jakiejkolwiek formie bez mojej pisemnej zgody.

1 komentarz: